LAMPRECHTSHAUSEN: ENDE DES S1

| 5 Ağustos 2010 PerşembeÇok plan yapmamak lazım bazen. Kaza ve kadere imanı tazeleyip rüzgara sırt vermek lazım bir yelkenli gibi.
Bir haftasonu günü almanların LokalBahn dedikleri lokal tren ağına bindim. Bu trenler şehir merkezinden başlayarak merkeze yakın köy ve kasabalara gidiyor.
Özel bir planım yoktu. Yol boyunca gözlerimle yeşil emdikten sonra. Son istasyonda inip, tren saatlerini de kontrol ettikten sonra etrafı keşfe çıktım.Bu "LOKALBAHN" a metro dedikleri için çok uzak mesafa olmadığını düşündüm. Ama tabela bana biraz yardımcı oldu. Oberndorf' u bilmesem de Salzburg' un nere olduğunu biliyordum :)

Burası eski bir yerleşim. Şu anda bir belediyelik, kasaba gibi bir şey. Avrupada her yerleşimde gördüğünüz gibi oranın armasını en sağda görüyorsunuz.


Avusturya' da etkin bir marketler zinciri BILLA. Ve Alman estetiğini yansıtan dev bir tabela.
Daha önce de söylediğim gibi Salzburg' da ilginç bir çeşme ve tatlı su kültürü var. Marketlerde "Minarel Wasser" haricinde başka bir şey bulamassanız da buralardan kana kana "NORMAL" su içebilirsiniz.


Pazar ayininin ardından kalanlar...
Mezarlık.
Mezarlıklarda ölülerini anmak yerine onları yaşatmaya çalıştıklarını görebiliyorsunuz.
Yaktıkları mumlar gibi sönen bu çablarını görünce rahatsız oluyorsunuz sadece biraz.
Mezarlar süslü, üzerlerinde fotoğrafları, eşyalar, mumlar, çiçekler, biblolar... ve daha bir çok şey var. Bazı mezarların üstü hediyelik dükkanı gibi. Ve her yerde putlaştırılmış bir figür= Der Christus.


Her Avrupa şehrinde görebileceğiniz gibi yerleşimin merkezine oturan kilise.


1. ve 2. dünya şavaşında verdikleri ölülere atfen yaptıkları bir anıt mezar.


Yaşam kokan bir kare. Geleneksel kıyafetler içinde insanlar ve tarihi bir at arabası. Bu arabadaki gibi insanları geleneksel kıyafetleri içinde her yerde görebilirsiniz. Bol elbiseli teyzeler, şortlu uzun çoraplı amcalar,çocuklar gençler...
Tabi bu tablo şekilden öteye gitmiyor. Aynı insanların telefonlarından çalan amerikan ingilicesinde bir müzik size durumu özetliyor olsa gerek.

4 yorum:

Elif Banu dedi ki...

Bu çok güzel olmuş.
Yalnız son resmi görmeden önce acaba bilgisayarım renkleri göstermiyor mu diye içimden geçirmiştim.
Bir de:
-Osmanlı kültürünü koruyabilseydik şimdi bizim de yerleşim mekanlarımızın en ortasında ve en büyük olan şey cami olurdu.-

Seyyahat dedi ki...

Teşekkür ederim.
Son fotoğraf siyah beyaz olsa bile ondaki renkleri saklayamayacağım için ona dokunmadım :)

Karina Saputri dedi ki...

you know what they say about black and white photos..when you photograph in B&W, you photograph it souls!

nice series btw, i love the church one :)

Seyyahat dedi ki...

Thanks Karina. You are right about B&W photos.

Yorum Gönder

Her yorum bir fikri her fikir bir insanı belirtir. Tüm insanları seviyorum :)
(Eğer yorum yazamıyorum diyorsanız Yorumlama Biçimi bölümünden anonim seçip karşınıza gelen kutuyu doldurup tamam diyin :) afiyet olsun :)
(ve isminizi bağışlarsanız sevinirim )