MÜNİH-MUNICH-MUNCHEN (THE CAPILTAL OF BAVARIA) (9)

| 5 Temmuz 2011 Salı

DEUTSCHES MUSEUM' A DOĞRU
Münih' teki seyyahatimin ikinci gününde, yağmurlu bir havada Deutsches Museum' a gitmeye karar verdim. Metro ile Marien Platz' a, meydanın arkasını dolanıp Viktualienmarkt' ı kesen Reichenbachstraße boyunca ilerliyoruz. Caddenin tam ortasında simetrik şekilde kesilmiş bir pizzanın orta noktasını andıran Gärtnerplatz' a varıyoruz. İstikametimizi 60 derece saptırarak Cornelius Straße' e ye giriyoruz.


Yolun sol tarafında Avrupa Patent Ofisi(EPO).

Cornelius Straße' nin sonunda Corneliusbrücke ' e varıyoruz.

Corneliusbrücke' den Deutsches Museum' a bir bakış.

Corneliusbrücke, Müzerin girişine doğru giderken Erhardstraße boyunca uzanan güzel yeşillik yoldan artistik bir kesit :)

Deutsches Museum' u Erhardstraße' e bağlayan Boschbrücke' nin girişinde duran, Modern Almanyanın kurucusu Bismark' ın heykeli.

Müzenin meşhur kubbesi tadilattaydı.

Devasa kütleli kule aynı zamanda, termometre, barometre...

Müzenin dış kapısı.


Müzenin iç avlusundan iki görüntü: Burçları gösteren estetik saat ve tam olarak ne işe yaradığını gözemediğim ama güzel bir esprisi olduğunu tahmin ettiğim zamanlar ve adımlar...

Müzenin ana girişi:

DEUTSCHES MUSEUM


Deutsches Museum dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi. Her yıl yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 50 alanda 28,000' den fazla eser sergileniyor.Müze 3 Haziran 1903' te kurulmuş. Müzenin Almanca tam ismi ise: Deutsches Museum von Meisterwerken der Naturwissenschaft und Technik.

Kuş bakışı fotoğrafında gördüğünüz gibi müze aslında Isar nehri üzerindeki bir ada üzeri kurulmuş.

Müze genel olarak 4 kattan oluşuyor ama kubbenin olduğu yerlerde bu 6 kata kadar çıkıyor. Yaklaşık 47,000 metre kareden oluşuyor. Sizlerle bazı bölümlerden çektiğim fotoğrafları paylaşacağım. Sergilenen eserlerin bazısı bire bir aynı olan nesneler, bazıları model, bazıları ise elektronik ortamda ya da simülasyon...Yukarıdaki fotoğraf deniz bilimleri ile ilgili bir model...

Eski bir dalış kapsülü.

Balıkçılığı anlatan bir sahne...

Kadim bir metafor...Şişedeki gemi...

Adamlar koca gemileri sokmuşlar binanın içine :) ...

Elektrik bölümünde eski dinamo ve motorlar...

Elektrik santrali modellemesi...

Buhar makinesi...

Elektronik tarantula...

Yeni teknolojiler, laboratuvarlar, biyo ve nanoteknoloji bölümü...Yukarıda gördüğünüz fotoğraflarda kabin içine yerleştirilen modeller ve ekrana yansıtılan bir bilgisayar mevcut. Bilgisayarın yönlendirmesi ile her aşama kademe kademe gösteriliyor ve anlatılıyor.
Havacılık bölümü...


Mekanik ve Optik...


Uzay...

Model ve oyuncak tarihinin kahramanları: LEGO

Posta güvercini olur da fotoğraf güvercini olmaz mı :) Boynuna takılan küçük fotoğraf makinesi ile fotoğraf çeken casus güvercin...

Müzenin kubbesine çıkmayı sağlayan merdivenlerden helezonik bir görüntü.

"Son günümde olmasın çelengim, top arabam, /Tabutumu götürsün, tam dört imanlı adam."
:)
Münih seyyahatimize burada noktayı koyarken, asıl seyahatimizi unutmamanız dileğiyle...

0 yorum:

Yorum Gönder

Her yorum bir fikri her fikir bir insanı belirtir. Tüm insanları seviyorum :)
(Eğer yorum yazamıyorum diyorsanız Yorumlama Biçimi bölümünden anonim seçip karşınıza gelen kutuyu doldurup tamam diyin :) afiyet olsun :)
(ve isminizi bağışlarsanız sevinirim )